Sevgililer Gününde Acil Servis

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel

‘Günah ile gitti’

HIM 

     Olanı var olmayanı var. Gerekliliği soru işareti olan günlerden biri. Ticari kazanç üzerine kurulmuş yapaylık içerir. Çiftler birbirlerine sevgililer gününün ne kadar gereksiz olduğunu defalarca söylese de taraflar hırsla o güne hazırlanır. Bir de madalyonun eski sevgili yüzü var. Barışma bahanesi sunmak için dört dörtlük fırsattır. Sevgililer gününde acil servis hasta popülasyonu o kadar değişir ki, acil servis çalışanı kendini Brezilya-Arjantin ortak yapım pembe dizide hisseder. Bu yazıda sevgililer gününde acil servise başvurması beklenen hasta tipleri maddeler halinde okuyucu ile paylaşılacaktır. Sevgilisi olanların sevgililer gününü kutlar, olmayanların beklentilerinin karşılanmasını aciltıp.com olarak dileriz.

 • Başarısız sevgili kırığı: Terk edilmek acıtır. Erkek terk edilir edilmez derhal bir yerlere yumruk atmak ister. Çoğunlukla sağ elini sert bir cisme vuracak ve 5. metakarp distalini kıracaktır. Bu kırığın gerçek adı Boksör değil, TerkEdilen kırığıdır.
  Boxing
  TerkEdilen Kırığı
 • İlaç alımı: Henüz terk edilen kızımız renk renk, çeşit çeşit hap yutar. Ama kendine zarar vermek için değil dikkat çekmek için. Genellikle içildiği söylenilen miktarın yarısı alınmıştır. Erkek arkadaşa beraberlik çağrısının ilkel formudur.
 • Akmış makyaj: O ağır makyaj gözyaşı liderliğinde akarak tüm yüzü kapatır. Nasıl travma hastalarında kanlı alan temizleniyor ise yüzdeki tüm makyaj da aynı şekilde temizlenmeli, altından çıkabilecek patolojiler gözden kaçırılmamalıdır.
 • Atipik semptomlar: Garip semptomlar günüdür. Ayak başparmağı ve kulak memesi aynı anda zonklar ve buna boğazda seyirme eşlik eder. Üç ve üzeri atipik semptom varlığında hastaya ‘Onu seviyor muydun?’ diye sorun. Gözyaşları sel gibi akacak, rahatlama süzülerek gelecektir.
 • Alkol: Alkol kendine zarar verme yollarından biri. Üstüne üstlük yasaldır, her bakkalda bulunur. Mutluyken daha mutlu, mutsuzken daha mutsuz yapar. Önerimiz terk ettiyseniz için, terk edildiyseniz içmeyin.
 • Elbiseler: Tüm genç bayan hastalar malum gün acil servise Elizabeth Hurley gibi giyinerek gelir. Semptom ile elbise arasında uçurum vardır. Ağır parfüm kokusu, yepyeni elbise ve ağrıyan boğaz üçlüsünü doktor zihni herhangi bir zemine oturtamaz.

 Sevgililer Gününden Bir Gün Önce Terk Edilen

 • Risk: Sevgililer gününde erkek risk alan davranışlar sergileyebilir. Yüksekten atlama, kasksız motosiklet kullanma, tekmeliksiz maça çıkma, sigaraya başlama bunlardan birkaçı. Dürtüler baskılanmak içindir ve baskılanmalıdır.
 • Kıskançlık: Eski taze sevgili sevgililer gününde beyinde zonklar durur. Kıskançlık en üst seviyededir. Psikotik tablolar zihinde tiyatrolarını oynar. Yanarak düşen at arabası içinde iskeletler dans eder.
 • Anlamsız coşku: Günün özelliklerinden biri de çiftlerdeki anlamsız mutluluktur. Acile başvuran hasta yüzünde bayık bir tebessüm ile sorulara içten yanıtlar verir. Serotonin sendromunun etyolojisinde sevgililer günü olduğu bilinmelidir (BOS içinde dolanan serotonin göz dibi bakısında görülebilir).
 • Ticari gün: Herkes bilir ticari gün olduğunu. Bir hafta önceden çiftler günü yerer durur. Hiçbir hediye istenmediği söylenir, reklamlardaki duyurular eleştirilir. Ama büyük gün yaklaştıkça bu tip konuşmalar azalır ve o gün öpücük eşliğinde ticari pahalı hediye kızımızın sırtına erkeğin elleri ile konulur.
Sevgililer Günü Nöbet Ekibi
Sevgililer Günü Nöbet Ekibi
 • Sevgilisi olmayanların nöbeti: On dört şubat ekibinin hemen hemen hepsi ya kronik yalnızdır ya da taze terk etmiş(edilmiş)tir. Bu nedenle dengeleyici mekanizmalar yoğun biçimde devrededir. Kızlarımız çok güzel kokar ve görünür. Erkekler canlı ve fittir. Aslında o gün acile başvuran hastalar karşılarında bakımlı ve güzel insanlar görecekleri için şanslıdır.
 • Tedavi yanıtı: Tedavilere bir türlü yanıt alınamaz. O nemrut mide bulantısı geçmez. Metpamidler (zehir sökücü), dikloronlar (balon), hatta kontramallar (zevk verici) havalarda uçuşur ama ağrılar bulutların uzattığı kancalar gibi acilde dolanır durur.

Sevgililer Günü için Son Şans Deneniyor

Çek, çek, çek
Çek, çek, çek
 • Çift çift: Garip bir biçimde acil servis o gün çiftler ile dolar. Sanki insanlar mitoz ile çoğalmaktadır ancak diploit hücre aşamasında kalınmıştır. Bir kişi sandığınız hastanın hemen yanından ikinci aksi cinsiyetlisi çıkar. Ayırmayın onları, öyle kalsınlar.
 • Kanıt: Sevgililer günü, beraberliği dosta-düşmana kanıtlama günüdür. Haftalardır evde oturan, sosyallik alışkanlığı olmayan çiftimiz o gün harıl harıl sokaklarda dolanmaktadır. Görsel medya için bol bol kanıt fotolar çekilir, arşivlenir, paylaşılır.
 • Telefon ve serum şişesi: Sedyede yatan, damar yolu olan hastanın elinde heyecanlı konuşmaların yapıldığı cep telefonu olur. Hatta sedyesinin olduğu yerden telefon çekmiyor ise eline serum şişesini alıp acilde konuşabildiği bir yere giderek telefon görüşmesini sürdürür. Ayaklı serumlular günüdür.
Sevgililer Gününde En Sık Kullanılan Tıbbi Cihaz: Nazogastrik Sonda (Sonda 1 seviyor, sonda 2 sevmiyor, sonda 3 seviyor, sonda 4……..)
Sevgililer Gününde En Sık Kullanılan Tıbbi Cihaz: Nazogastrik Sonda (sonda 1 seviyor, sonda 2 sevmiyor, sonda 3 seviyor, sonda 4……..)
 • Duygusal anlar: Sadece kötü hissetme değil coşkulu olmak da hastamızı acile düşürür. Beklenen arkadaşlık (hatta evlenme) teklifini alan hasta supraventriküler disritmi atağı ile acile gelir.
 • İlgi göster bana: İlgiyi çekmek için ideal gün. İstediği odaklanmayı güncel hayatta bulamayan hasta acil servise başvurarak aşkının hedefini sedyede hemen yanı başına oturtur. Fısır fısır konuşmalar alır başını gider.
 • Sevgili acile gelinceye kadar: Birde bakmışınız o geçmeyen yakınmalar bir anda sonlanmış. Sevgilinin gelişi yoktan var edilen yakınmaları söndürmüş.
 • Ağlama nöbetleri: Hasta yakınmalarını anlatırken bir anda gözyaşlarına boğulur. Ne olmuştur bu hastaya. Yan ağrısı, mide bulantısı bu kadar mı can acıtmaktadır. Aşk hayatı beklentilerinin karşılanmaması boncuk boncuk yaşların nedenidir.
 • İzinsiz terk: Sevgililer günü hastaları genellikle kliniği izinsiz terk eder. Amaca ulaşıldıysa mutlu, ulaşılamadıysa hışımla gider.
 • Yaş popülasyonu: İleri yaştaki hastaların tedavisinin yapıldığı acil servisler sevgililer gününde yaş ortalamasını kaybeder. Ecnebi korku filmlerindeki gibi çeşit çeşit yaşta, kiloda ve tipte genç hasta ile dolar.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.